Internetový svět přináší spoustu vymožeností, díky kterým můžeme fungovat na dálku pracovně i v soukromém životě a být ve spojení s celým světem. Přes internet lze nejen komunikovat, ale také pracovat, nakupovat, obchodovat. A s tím vším souvisí také virtuální měna.
Zatím co doposud jsme poznali pouze tradiční peníze a světové měny, tak najednou je tady kryptoměna. Peníze virtuálního světa, kterými můžete rovněž nakupovat a také investovat. Jako první virtuální měna se přihlásil o slovo bitcoin.
Bylo to v roce 2008 a programátorem byl jedinec nebo více jedinců vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.
Bitcoiny můžete získat zakoupením a také těžením
S těžbou bitcoinů se setkáte také pod názvem bitcoin mining. Samotným těžařům se říká miners. A právě těžaři mají koloběh bitcoinů na svědomí.
Síť přijme během hodiny tisíce transakcí. Tyto transakce se vkládají do bloků tzv. blockchain. Těžař má v té chvíli za úkol najít pomocí výpočtů číslo nižší, než složitost sítě bitcoin.
Za nalezení, které spočívá v potvrzení bloku, získává těžař odměnu formou bitcoinů. Další odměnou jsou pro těžaře poplatky za všechny provedené transakce, které byly potvrzené.
Těžba bitcoinů neprobíhá pouhým lousknutím prstů, ale je k tomu potřebný speciální hardware. V minulosti stačily grafické karty a dnes se používají ASIC čipy.
Pro efektivní těžbu se již nevyplatí těžit bitcoiny jako samostatný jedinec, protože je to náročné i na elektrickou energii a zvyšují se tím výdaje. Proto se těžaři registrují do sdružení, se kterým se setkáte pod názvem mining pool.
Odměna se pak provádí dle podílu výkonu a úspěchu vytěžení bloků.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o fyzickou měnu, tak se bitcoiny ukládají do virtuální neboli elektronické peněženky.