Pomalu ale jistě se nám zkracují dny a prodlužují noci. Sami na sobě pociťujeme podzimní únavu a oprašujeme kabáty, které nás při troše štěstí udrží v teple. My ale nejsme jediní, kteří se musí připravit na chladnější dny. Také naše zahrada se potřebuje na toto roční období řádně připravit. A rozhodně to nezvládne sama od přírody. Od toho tu jsme my, zahrádkáři, kteří musí zajistit rostliny a stromky na další rok.
Jahody a bylinky
Snad každý zahrádkář vlastní jahody a nějaké ty bylinky (když nepočítáme ty, které vydrží pouze rok). Zrovna teď je nejlepší období připravit naše jahodníky na "čas spaní". Jak? Musíme je zbavit všech uschlých částí. Ať už suchých listů, nebo uschlých větývek s plody. Také je třeba zkontrolovat, jestli rostlina nepustila takzvané odnože. Ty jsou výsledkem rozmnožovacího cyklu jahod, které právě odnoži rozšiřují svou populaci.
Tyto odnože ale mohou samotnou mateřskou rostlinu oslabovat. Proto je třeba je odstřihnout a zakořeněnou rostlinku můžeme buďto nechat na místě, přesadit nebo se jí úplně zbavit. Když máme všechny tyto kroky hotové, můžeme rostlinu zakrýt větvičkami smrku.
Ovocné stromky
I u ovocných stromků se doporučuje příprava na zimu. Zejména na zimní dny, kdy je sice zima, ale zároveň s tím svítí slunce. Pokud je stromek studený a začne na něj v zimě svítit slunce, může popraskat. Vyhnout se tomu dá jednoduše. Stačí si pořídit vápno, které rozpustíme ve vodě a stromek můžeme natřít. Zejména na místech, kde hrozí popraskání. Což je například kmen, silnější větve a místa, kde se strom větví. Vápno díky své barvě odrazí sluneční paprsky a stromky tak nebudou muset čelit přímému svitu.
Připravit zahrádku na zimu není žádná věda. Jde jen o to, aby se nám do toho chtělo. Není od věci si také přečíst odbornou literaturu o tom, jak nejlépe a bezpečně rostliny zabezpečit.