Nejspíš nelze být perfektním nebo bezchybným rodičem.
· Všichni říkáme věci v afektu
· Všichni se dopouštíme chyb ve výchově
· Všichni dětem lžeme
· Všichni občas řekneme něco, co bychom normálně neřekli
Jsme pouze lidé. Děláme chyby, to je normální. Ale jsou i věci, které ovlivnit můžeme. Například některé věci bychom mohli dětem říkat častěji, než je říkáme. A co například?
1. Občas nějaké to klišé
Ať už to je „povedlo se ti to“, nebo „jsi šikovný či šikovná“, ale také „jsme na tebe pyšní“. To jsou věty, které sice zní jako z béčkového filmu, ovšem mohou velmi pozitivně ovlivnit váš vztah s vaším dítětem. Pochvala, motivace a pozitivní kritika je důležitou součástí emocionálního vztahu mezi vámi a vaším potomkem. Pokud upozorňujete na chyby, nezapomeňte pochválit úspěchy. Pozitivní motivace navíc přináší větší úspěchy než negativní kritika.
2. Oceňte snahu
„Snažila ses, a to je důležité“, nebo „vím, že jsi do toho vložil veškeré úsilí“. Ne vždy může dítě uspět. Mělo by ale vědět, že je v pořádku, když neuspěje, i přes svou snahu. A zatímco děti všechno vzdávají, vy byste je naopak měli motivovat k touze to zkusit znovu.
3. Nezapomeňte na kouzelná slovíčka
Je sice hezké, že dítě vám za všechno musí poděkovat a o všechno vás poprosit, to ano. Jsou to základy slušného chování a etiky. Ale dítě se v prvé řadě učí kopírováním vašeho chování. Proto byste neměli zapomínat děkovat a prosit i vy vaše dítě, když po něm něco chcete, nebo když potřebujete, aby vám něco dalo/podalo. A také je o některé věci žádejte. Chovejte se v tomhle jako k dospělému.
4. Naučte se omlouvat
Je důležité naučit dítě, aby se omluvilo, když udělá chybu. Ovšem úplně to samé platí pro vás. Pokud uděláte něco, co jste tak nemysleli, něco, co řeknete v afektu a pak to chcete vzít zpět, omluvte se.